Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrázek vítězství

6. 1. 2011

 


Život je jako strmá cesta horami, plná kamínků a bez zábradlí. Každou chvíli zatáčka, nevidíte, kam jdete. Co chvíli dostáváte na výběr; ať už vám rozcestník značí cestu, nebo pěšina prostě zmizí a vybíráte, kudy se vydat dál. Kolem se míhají další lidé, známí i neznámí, nechávají vás v dáli za sebou, nebo se vracejí zpátky. 
Ufon si nikdy nehrál na Tetris, hříčku, ve které skládáte kostičky a tyčky na sebe. Nabízí nespočet možností, které můžete využívat; ať už sníte o stovkách kreditu, nebo místu, kde si můžete vybrat svému virtuálnímu zvířátku hezkou podobu a pak se o něj, samozřejmě, jenom jako, starat. Jak už to bývá, člověk by se musel rozčtvrtit, aby se mohl vydat více cestami zároveň. Kdo si pohodově žije, ten se nezabývá světovou krizí a nesmrtelností brouka, stará se o svých pár koní a nemá potřebu být viděn.

Někdo rád závodí. Někoho závodění otravuje, ale pro sladký pocit vítězství by udělal cokoliv. Třeba ne vyloženě porušil pravidla, ale řekněme.. obešel. Zvlášť, když oné postranní cestičce chybí už jen červený koberec a uvítací výbor s lahvemi šampaňského. Proud lidí na hlavní třídě slábne a kolísá, jak se jeden po druhém obracejí a přebíhají z hlavní ulice pryč, plně využívají chyb systému a radují se z úspěchů. Těm zbylým vyvstává dilema - nahlásit chybu a rychlejší cestičku navždy uzavřít, nebo se přidat a věřit v anonymitu davu, která ochrání konkrétní hlavy před katovou sekerou? Tlak na uživatele narůstá, druhá skupina se jim vzdaluje a oni nemají prostředky, jak s nimi udržet krok.

Nakonec se někdo našel. Možná prokázal svým kolegům medvědí službu, když se zcela nevinným úmyslem zaklepal na dveře vedení stáje a o chybě je informoval. Dalo by se polemizovat o tom, jestli je využívání cizí chyby v pořádku. Dnešní poměry v lidské společnosti by bez váhání odpověděly, že ano. Nicméně tentokrát zvítězila poctivost, jakkoliv ji spousta do regulérních kolejí navrácených prokleje.

Snad jen kdyby každé takové zneužití bylo potrestáno rázně a včas. Pak by člověka tolik netlačil čas, aby se vydal na černý trh a v postranních uličkách také kupoval elixír života, který mu pomůže udržet tempo - a za jehož držení bude po zásluze potrestán.

dave.png

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář